DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bedihošť a letecké bitvy

Překladač stránky

Bedihošť a letecké bitvy

 

V jednom z nedávných čísel Bedihošťského zpravodaje byl zveřejněn článek s názvem „Bomby nad Bedihoštěm“, ve kterém pamětník Bohumil Přikryl vylíčil průběh náletu amerických vzdušných sil na prostějovské letiště. Rozhodl jsem se jeho výpověď doplnit o několik údajů, které jsem čerpal z odborné literatury věnované leteckým soubojům nad územím Protektorátu Čechy a Morava za 2. světové války.

Dne 25. 8. 1944 podniklo přes 300 amerických bombardérů (Fortressů a Liberátorů) za doprovodu 110 stíhaček (Mustangů a Lightningů) nálet na průmyslovou oblast Brněnska. Součástí této letecké bitvy bylo rovněž napadení letiště v Prostějově, které provedlo 71 Liberátorů chráněných několika stíhačkami (Lightningy i Mustangy). Pumy začaly na letiště dopadat okolo 10:30 hodin. Německé vzdušné síly (Luftwaffe) se během celé bitvy nezmohly k vážnému odporu. Náletu se pokusily čelit stíhačky Focke Wulf Fw 190 od operačně výcvikové bitevní jednotky I./SG. 152, které vystartovaly z Prostějova. Většina německých stíhaček byla zničena americkou přesilou. Boje probíhaly velmi nízko, poněvadž němečtí letci nestihli vystoupat do potřebné výšky. Stali se tak snadnou kořistí amerických protivníků. V průběhu 33 minut (11:17-11:50) hlásili Američané v prostoru od Prostějova po Brno 10 jistých sestřelů, 1 pravděpodobný a 2 poškozené Focke Wulfy 190. Pět německých stíhaček se zřítilo v blízkém okolí Prostějova (Bedihošť, Bílovice, Čehovice, Slatinice, Výšovice). O další letadla přišli Němci bombardováním letištních ploch, mj. i na letišti v Prostějově. Zastavme se u stíhačky sestřelené nad naší obcí. Jednalo se o Focke Wulf 190 A-6 (W. Nr. 470594 „žlutá 9“). Letadlo se zřítilo na budovu místní četnické stanice (stála vedle obecní hospody) a celou ji zdemolovalo. Exploze palivových nádrží a střeliva německého letounu naštěstí nikoho nezranily. Požár uhasili hasiči z místního sboru. V troskách letounu zahynul německý pilot – poručík Willy Gumpert. Sestřel Gumpertovy stíhačky si připsal americký pilot – kapitán Walter J. Goehausen junior, který létal se stíhačkou Mustang P 51 D-5-NA (seriál 44-13494). Goehausen dal své stíhačce roztomilé jméno Miss mimi II. Za druhé světové války sestřelil Goehausen rovnou desítku nepřátelských letadel. Američané 25. 8. 1944 během letecké bitvy nad Moravou přišli pouze o dva bojové letouny, které se zřítily nad rakouským územím.

Největší letecká bitva nad Protektorátem Čechy a Morava se uskutečnila 17. 12. 1944. Přes 500 amerických bombardérů a okolo 300 stíhaček odstartovalo ze základen v jižní Itálii směrem na Slezsko, aby zde poškodily německé rafinerie. Německé letectvo napadlo americké bombardéry okolo 12:00 hodin nad okolím Přerova. Trojice amerických Liberatorů byla sestřelena nedaleko od Bedihoště – u Kokor, Rokytnice a Troubek. O těchto událostech píši z toho důvodu, že mají rovněž určitou spojitost s naší obcí. Z Liberátora sestřeleného u Kokor se před jeho zřícením osm vojáků zachránilo skokem na padáku. Jednoho z nich - jistého Freda Hughese do konce války ukrývalo několik českých vlastenců, mj. Vít Himr z Věrovan a rodina Kalabusova z Brodku u Přerova. Věra Kalabusová se později za Víta Himra provdala a oba se přestěhovali do Bedihoště. Věra Himrová žije v naší obci dodnes.

Mgr. Petr Jirák

TOPlist